Menu

Zakochana w słowach

RECENZJA KSIĄŻKI - "Ocean na końcu drogi" Neil Gaiman

nastjabooks

21392804_667060323492230_2049214025_o

W tym właśnie problem z żywymi istotami. Nie trwają zbyt długo. Jednego dnia kociak, drugiego stary kot. A potem wyłącznie wspomnienia. A wspomnienia blakną, zlewają się i łączą razem…”


To było moje pierwsze spotkanie z Neilem Gaimanem. Czytałam dużo pozytywnych opinii na temat jego książek, ale sama nie potrafiłam jakoś się zmusić i przeczytać jakiekolwiek dzieła, które wyszło spod jego pióra. Po przeczytaniu „Ocean na końcu drogi” zrozumiałam, iż popełniłam straszny błąd, opierając się tak długo przed zapoznaniem się z twórczością pana Gaimana.

Krótko o fabule: Narrator, dzięki któremu zapoznajemy się z całą historią jest mężczyzną, który przekroczył już czterdziestkę. Snuje się po okolicy, gdzie mieszkał w dzieciństwie i trafia nad staw, który jego dawna przyjaciółka nazywała oceanem. Mężczyzna cofa się do momentu, gdy był zaledwie siedmioletnim chłopcem i mieszkał z rodzicami i siostrą. Dla niego wszystko zaczęło się, gdy górnik, wynajmujący u nich pokój, ukradł samochód jego ojca i popełnił w nim samobójstwo. To wydarzenie sprawia, że mroczne, przerażające istoty, które dotąd pozostawały w uśpieniu, wypełzają na światło dzienne i zaczynają nękać chłopca. Z pomocą przychodzi jedenastoletnia dziewczynka Lettie, mieszkająca na farmie z dwoma innymi kobietami. Najstarsza z nich twierdzi, że pamięta Wielki Wybuch.

Ta książka jest baśnią, która wprowadza nas w świat magii. Ukazuje mrok, czający się wokół każdego z nas, a także pokazuje jak ważne są wspomnienia. Narrator wspomina w niej swoje dzieciństwo. Niektóre wydarzenia są dla niego mgliste, nie pamięta ich zbyt wyraźnie, inne są zniekształcone, albo aż nazbyt wyraźne. Neil Gaiman wykreował świat, w którym przyjaźń i miłość mogą pokonać nawet najbardziej paskudne i groźne potwory.

„Ocean na końcu drogi” jest dość osobliwą książką. Nie każdemu może przypaść do gustu, ale jeśli jest, choć w tobie trochę z dziecka, bądź też po prostu uwielbiasz baśnie, które są mroczne i niosą za sobą jakieś głębsze przesłanie, to nie krępuj się – sięgaj po nią i czytaj!

Gorąco polecam!

Tytuł: Ocean na końcu drogi

Autor: Neil Gaiman

Wydawnictwo: MAG

Tłumaczenie: Paulina Braiter

Moja ocena: 9,5/10

© Zakochana w słowach
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci